سيستمها و تاكتيكها : استاد اردشيرپورنعمت - رضا فضائلي

« باسمه تعالي »<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تاكتيكها و سيستمها : قسمت اول

 

* تعريف سيستم ها :

چهارچوب تاكتيكي است يا يك سازماندهي است كه در آن هر بازيكن پُست ، فضاي بازي و وظايف خود را بر اساس جنبه هاي ويژه اي كه دارد انجام دهد .

سيستم هاي مدرن تأكيد زيادي روي دفاع از دروازه هاي خودي دارند ، بطوريكه كليه بازيكنان مدام از حمله به دفاع و بالعكس تغيير ميكنند .

·          پيش فرض مهم سيستم ( راههاي انتخاب سيستم ) :

1-       تيپ بازيكن و چگونگي آن و نحوه استفاده از آن در سيستم .( ماهرند ، آگاهي از سيستم دارند ، توانايي يا قدرت و هوش آنها چگونه است )

2-       سازماندهي پُستهاي مختلف : بازيكناني كه در دادن اطلاعات معمول كامل ميباشند براي پيشرفت چيزهاي بهتر (خلاقيت) آماده باشند ، به جلو بروند (حمله كنند ) و حمله را تمام كنند .

* در انتخاب بازيكنان كيفيت هاي زير را بايد در نظر داشت :

1-       مهارتهاي حركتي .

2-       توانايي هاي فكري يا ذهني بازيكن .

3-       استقامت جسماني ( به اين مسأله حتماً تكيه كنيد )

 

* تاكتيك ها :

براي پيروز شدن در نظر گرفته  ميشوند .( طرحي براي بُرد است ) روند جهت دار و برنامه ريزي شده اي از يك انتخاب ماهرانه و قابل استفاده از امكانات هستند كه بوسيله بازيكنان بطور فردي ، گروهي و تيمي اجرا مي شوند .

·          معمولاً در طول آماده سازي تيم براي مسابقه مربي و بازيكنان كارهاي برنامه ريزي شده اي را تمرين مي كنند كه در جهت غلبه بر حريف است .

تيم بايد از تاكتيك هاي حريف آگاه باشد . بازيكنها بايد نقاط ضعف و قوت حريف را بدانند و توانايي هاي خود را بررسي كنند .

پس در اين صورت ما برنامه داريم و مي توانيم از موقعيتها بهره برداري كنيم و اين مسأله با مشاهده بازي حريف امكان پذير است :

-          بايد فكر كنيد و نگرش تاكتيكي خود را طراحي كنيد .

-          حريف را بدون بزرگ نمايي و بطور دقيق مشاهده كنيد .

* مهمترين جنبه هاي تاكتيكي كه مي توان در نظر گرفت :

1-       طرح تاكتيكي قبل مسابقه .

2-       عمليات تاكتيكي مناسب كه از موقعيت ايجاد ميشود .

در برنامه ريزي و اجراي تاكتيك ها به فكر و حركت بيشتري نياز داريم :

1-       شرايط جسماني مناسب : بطوريكه بتوانيم بيش از 90 دقيقه به بازي ادامه دهيم .

2-       سطح مهارت بايد بالا باشد .( استانداردهاي عالي ) توانايي كنترل توپ در هر موقعيت بازي و بازي كردن به جايي كه بازيكن  بخواهد پاس بدهيم .

3-       به آگاهي و قابليت يادگيري و درك بازي نياز داريم . بايد در برنامه ريزي توانا و خلاق باشيم و حريف را بوسيله عناصر غافلگير كننده شكست دهيم . (طرح و برنامه ) .  

4-       بازيكنان بايد از نظر روحي ، جسمي و ... براي ريسك كردن ، ايجاد فضا و جنگيدن ، شجاع بوده و براي تاكتيك هاي خود انرژي بگذارند .

5-       اكثر عمليات بسيار سريع هستند . بطوريكه زمان درك بايد سريع و بلافاصله باشد و بوسيله پيش بيني يا بازيخواني توسعه موقعيت بازي پيگيري شود .

بنابراين فرصت تحليل يا پيگيري راه حل فكري  اجازه پيدا نمي كند .

6-       پيش بيني بايستي بر اساس درك بسيار سريع و تجربه رقابتي بوده و با عكس العمل توسعه يافته انجام گيرد . ( و با سرعتي بالا باشد .)

Image hosting by TinyPic

 ادامه دارد .......

ترجمه : استاد اردشير پورنعمت (مدرس بين المللی فيفا)

تهيه و تنظيم : رضا فضائلي

/ 2 نظر / 24 بازدید
حسين

سلام و خسته نباشيد. موفق باشيد.

حسين

سلام خسته نباشید. به وب فوتبال ایران و جهان بیا واین نرم افزار را دانلود کن در زمن برای حمایت تیم ملی تا در جام جهانی موفق باشد بیا تو وب ما در سمت راست وب ما روی تبلیغات برو کلیک کن و اون رو دانلود کن از حواشی جام وگل جام باس جام و .... هست.حتمآ دانلود کن ممنون ميشم چون از حواشی و اخبار و عکس و باس و گل و ... می باشد.تا دانلود نکی نمی دونی من چی ميگم اميدوارم اين نرم افزار را به همه معرفی کنی.