اصول دفاع : قسمت اول (استاد اردشيرپورنعمت)

« نام و ياد خدا آرام بخش قلبهاست »<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />اصول دفاع

1-                 آغاز دفاع :

به محض اينكه تيم ، مالكيت توپ را از دست داد ، هر بازيكن تيم يك مدافع خواهد شد و كل تيم بايد در محافظت از دروازه شركت كند .

·         با از دست رفتن مالكيت توپ ارتباط چشمي براي آغاز دفاع .

·         هر بازيكن بايد به عقب برگشته و رو به توپ قرار گيرد .

·         بازيكن بايد به دفاع برگشته و نزديكترين حريف را زير نظر داشته باشد .

·         بازيكني كه نزديكترين نفر به دارنده توپ است بايد با او مبارزه كند .

·         يك تيم با يك دفاع تقويت شده بوسيله بكار گيري تاكتيكهاي تأخير در يك سوم مياني خودش را سازماندهي كند . ( هر نفر بايد نزديك ترين نفر به خود را يارگيري كند و نزديكترين نفر به بازيكن صاحب توپ فشار را بر حريف اعمال نمايد .)

2-                 سازماندهي دفاع :

هدف ، ايجاد عمق در دفاع است و محدود نگه داشتن فضاي بازي براي حريف است . هر بازيكن مهاجم بوسيله بازيكن مخالفش ياركيري ميشود و هر مدافع بايد بداند در آن لحظه مسئول كدام بازيكن است . مدافع بايد در خط فرضي بين حريف و دروازه خودش قرار گيرد . آخرين بازيكن با پوشش فضاي پشت همبازيانش درگير است و بايد مطمئن باشد كه مهاجمين در گرفتن توپ در پشت او موفق نمي‌شوند .

همه بازيكنان بايستي در موقعيت 1*1 به منظور سلب مالكيت منصفانه از حريف قوي باشند .

3-                 محافظت از دروازه :  

- حريف گيري سخت : بهترين راه مبارزه و محافظت از دروازه است . بازيكنهاي مخالف كه توپ دارند همينطور بقيه حمله كننده‌ها بايستي به مفهوم سخت اما منصفانه حريف گيري شوند و از نزديك تحت فشار قرار گيرند .

- خط فرضي : مدافع بايد بين حريف و دروازه خودش قرار بگيرد و از حركت مهاجم به طرف دروازه جلوگيري كند .

- رفتار تاكتيكي دفاع فردي : چه موقع و چگونه مفاهيم جنگيدن را بكار ببريم . مدافع نبايد به خودش اجازه دهد كه بوسيله حريف تحريك شود  .

- تمركز كامل : همه بازيكنان بايستي روي بازي تمركز داشته باشند بطوريكه بتوانند موقعيتهاي خطرناك را بسرعت سازماندهي كنند . ( حفظ تمركز تا پايان بازي ضروري است .)

- جنگيدن در موقعيت 1*1 : نزديك به محوطه جريمه توپ بايد از حريف گرفته شود در غير اينصورت شانس گل دارد . بنابراين مدافع بايستي كه در زمان صحيح جنگيدن با حريف انجام دهد .

 

ادامه دارد ............

 ترجمه : استاد اردشير پورنعمت  ( مدرس بين‌المللي فيفا )

تنظيم : رضا فضائلي

 

 

/ 6 نظر / 99 بازدید
Hossein

سلام ... سال خوبی داشته باشی .. مطلب بسيار جالبی نو شتی اميدوارم موفق باشی . قسمت دوم اين مطلب هم بنويس .

حميد رستمي

سلام مرسی که سر زدی مطلب ارزشمندی کار کرده بودی!

شاهین

سلام عزيزم ... ممنون که سر زدی ... برای سالگرد قايقران يه آپديت ويژه دارم ... موفق و سر بلند باشی عزيزم ... مطلب وبلاگ هم بسيار عاليه همينطور ادامه بده ... فعلا بابای .

Hossein

سلام مرسی که به وبلاگ من سری زدی ممنونم از شما و ممنونم از اينکه وبلاگ من رو در وب خودتون جای دادی من از اينکه بينده زياد دارم وبلاگ شما دوست عزيز رو در وب خودم می گذارم تا از اطلاعات خوب شما استفاده کنند.

Hossein

سلام خوبی چرا ديگه کار نمی کنی منتظرام

سعيد

سلام دوست عزيز / از اينکه به من سر زدی خوشحالم. / مطالبت خيلی جالب و به روز خوشحالم که با وبلاگ شما دوست عزيز آشنا شئم. / باز به ما سر بزن خوشحال ميشم. / به اميد ديدار