اصول حمله : قسمت آخر - استاد اردشير پورنعمت

 

·          كيفيت يك تمام كننده خوب :<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

-          قدرت گلزني .

-          اطمينان و اعتماد به نفس مطلق .

-          قدرت تصميم گيري در موقعيتهاي سخت .

-          رفلكس‌هاي سريع .

-          به موقع عمل كردن (حس پيش بيني ).

-          و در تمام لحظات بايد هوشيار باشد .

-          بايستي از وضعيت مدافعين آگاه باشد ،بويژه دروازه‌بان و موقعيت گل در رابطه با خودش و بازيكني كه ميتواند دروازه‌بان را با يك شوت غيرمنتظره شكست بدهد حتي در مواقع سخت .

·          دستيابي به گل از فواصل دور يكي از مهيج‌ترين صحنه‌ها در فوتبال است . براي اين قبيل شوتها دقت و قدرت از اهميت يكساني برخوردارند و اقدام به شوت كردن در هر فرصتي لازم است .

** بيشترين شانس گل‌ها از توپهايي است كه بوسيله مهاجمين بوسيله پاس يا مدافعين براي دفع به اطراف محوطه حياتي ايجاد ميگردد و شوت يكضرب غالباً دروازه‌بان را غافلگير مي‌كند .

 

·          گلزدن بعد از دريبل ، پاس ديواري و ... :

در نزديكي محوطه پنالتي نه تنها امكان شكست حريف با رد و بدل كردن پاس به منظور شوت گل نيست بلكه دارنده توپ مجبور است كه با دريبل براي گذشتن از حريف استفاده كند . وقتي از دريبل آزاد شد دارنده توپ فرصت شوت آزاد دارد .

در دريبل فريب مهم است و بايد تعادل حريف را با فريب بهم بزنيد . بعضي اوقات نميتواند يك مهارت لوكس باشد به خاطر اينكه ارزشهاي تيمي خيلي بالاتر است .

يك در مقابل يك ، يك موقعيت اساسي و پايه در فوتبال است . مهاجم در انتظار خارج شدن از تعادل و تسليم شدن مدافع است تا از او بگذرد .

سرعت زياد از حالت ساكن يا حركت آهسته دريبل كننده خوب را به فضاي پشت مدافع مي‌رساند و آن دسته از بازيكناني كه مي‌توانند خود را در نزديكي دروازه براي مدافعين بي‌اهميت جلوه دهند ، مؤثرترين هستند .

·          تمام كردن بعد از پاس ديواري :

پاس ديواري موقعي خوب انجام مي‌گيرد كه بازيكني كه پاس اول را به ديوار مي‌دهد بطور انفجاري حركت صحيحي را به منظور قرار گرفتن در وضعيت گلزني به اجرا بگذارد. چون تغيير ناگهاني ريتم و سرعت است كه بازيكنان را غافلگير مي‌كند .براي مهارت در اين كار بايستي سرعت جدا شدن از حريف را با پاس دقيق تركيب كنيم .
( پاس ديواري حتماً در تمرينات باشد و اين كار به تنهايي خوب نيست و بايد تحت شرايط واقعي مسابقه انجام شود . )

·          گل زدن بعد از سانتر :

سانتر از گوشها هميشه موجب خطر براي حريفان است ،بويژه اگر سانتر سريع باشد . در هر تاكتيك سانتر به تير دور هميشه راه مؤثري براي گلزدن وجود دارد . لذا نياز به يك سَر زن دارد يا بطور مستقيم به دروازه بزند و يا بطرف عقب با شوت همبازي .

موقعي كه بازيكنان در رابطه با سانترهاي با ارتفاع ،توانا باشند ، براي مدافعين كشنده است بطوريكه مدافعين خودشان را دراين  زمين عاجز مي‌بينند .

بهترين جاي قرار دادن سرزن  در قسمت عقب عرض دروازه است زيرا دروازه‌بانان احتمالاً تير نزديك سرزن را پوشش خواهند داد . پس شما به بازيكناني در جلو نياز داريد كه بتوانند سرزن‌هاي قوي باشند.كسي كه در به موقع پريدن و در انجام مهارت شجاع باشد نسبت به تغييرات حمله سانتر بايد بطور متناوب به تير نزديك و جلوي مدافعين ارسال شود .

تذكر : به هر صورت حمله كننده‌ها نبايد زود حركت كنند بلكه بايد منتظر ارسالتوپ باشند اما به عنوان يك قانون سانترهاي زود هنگام بايد به فضا باشد نه به بازيكن .

در حمله بايستي درك كنيد تا چه كسي تلاش ميكند تا گل بزند و چه كسي فضا ايجاد مي‌كند . وظيفه يك حمله كننده قرار دادن خودش به عنوان اولين براي توپ و رفتن به عنوان اولين نفر براي سَرزدن خوب با تمام وجود است .

 

ترجمه : استاد اردشير پورنعمت (مدرس بين‌المللی فيفا )

تهيه و تنظيم : رضا فضائلي

/ 3 نظر / 23 بازدید
حسين

سلام خوبی. مطلب جالبی نوشتی خسته نباشید. موفق باشيد .

ازمابپرس.کام

کد مربوط به شمارنده ازمابپرس.کام برای شما کد را در قالب بلاگ قرار دهید <!-- azmabepors.com hit counter start code --> <script language="vbscript" src="http://www.azmabepors.com/traffic/?id=188&len=5&icon=f3&size=3&align=center"></script> <!-- azmabepors.com hit counter end code -->

شاهين

سلام عزيزم ... ممنون که بهم سر زدی ... سربلند و موفق باشی داداشی ... بابت مطالب آموزشيت ممنون ... فعلا بابای .