آموزش مربیگری فشرده با کاپلو

آموزش مربیگری فشرده با کاپلو /

مربی باید متواضع باشد

 

    فابیو کاپلو تلفیقی است از اشتیاق و علاقه شدید به علاوه تعصبات اعتقادی روی نظریات شخصی و این را هم در عرصه مربیگری، هم بازیگری با کسب عناوین و افتخارات متعدد اثبات کرده است.

    او در هر چهار باشگاهی که به عنوان سرمربی روی نیمکت نشسته عناوینی را کسب کرده، میلان، رم، رئال و یوونتوس گواه خوبی برای این ادعا هستند و حالااین روزها را به استراحت می‌پردازد. پس از قهرمانی با رئال در فصل گذشته ظاهراً روزهای آرامی را می‌گذراند. خبرنگار سایت یوفا در نشستی که با وی داشت در خصوص دانش مربیگری و عناصر وابسته و تأثیرگذار در آن با دن فابیوی ایتالیایی صحبت کرده که در ادامه می خوانید:

    - هنگامی که یک فوتبالیست بودی، کدام مربی بیشترین تاثیر را رویت گذاشت؟

    در دوران نوجوانی مربی یی داشتم به نام جیووان باتیستا فابری. او روی من تاثیر بسزایی گذاشت و پس از او هلنیو هررا بیش از سایرین در من تاثیرگذار بود. او معتقد بود که نباید از حریف ترسید، قاطع بود و اعتماد به نفس کافی برای پیروزی داشت.

    - چه زمانی فهمیدی که می‌خواهی مربی بشوی؟

    وقتی از بازی دست کشیدم و از زمین فوتبال خداحافظی کردم. مردم هنوز هم وقتی مرا می‌بینند می‌گویند که من تصمیم درستی گرفته‌ام و تواناییهای بالفطره خوبی برای مربیگری داشتم. آن روزها من فوراً با تیم جوانان شروع به مربیگری کردم، این چیزی بود که واقعاً به آن علاقه داشتم، چرا که من از کشوری هستم که فوتبال از کودکی با آنها همراه است و همیشه و در هر مقطعی فوتبالیست های آن دوست دارند در زمین چمن بدوند، به همین علت مایل بودم به پسران جوان که عاشق فوتبال هستند یاد بدهم چطور می توانند پیشرفت کنند و در دنیا به سطوح عالی برسند، هم از نظر تکنیکی و هم از لحاظ شخصیتی.

    - به طور مثال می توانی تمریناتی را که به یک بازیکن می دادی تا بتواند بازی اش را تقویت کند توضیح دهی؟

    به منظور پیشرفت و بهبود در فوتبال شما باید ابتدا نقاط ضعف بازیکن را پیدا کنید، اما شما فقط زمانی می توانید به او کمک کنید که بازیکن خودش بداند که هر آنچه از او می خواهید انجام دهد، به منظور رشد و پیشرفت خودش است و نه افشا کردن ضعف ها و نقایص اش: بهترین چیزی که برای خود من اتفاق افتاد و به نظرم مساله بسیار باارزشی است. این اتفاق هنگامی که در دهه 90 من سرمربی کلارنس سیدورف بودم، افتاد. پس از دو ماه از او پرسیدم: «فکر می‌کنی می‌توانی شوت بزنی؟» و او گفت: «بله، خیلی خوب و عالی.» من به او گفتم تو می‌توانی فقط از یک راه شوت بزنی در حالی که در فوتبال یک بازیکن باید قادر باشد از راههای مختلف و موقعیتهای متفاوت شوت‌زنی کند، با بیرون پا، با داخل پا و... آن روزها من سعی می‌کردم با همین نکات به او درس‌های کوچکی بدهم. او فوتبالیستی بود که شخصیت قوی و بزرگی داشت و در بازی‌اش نوعی قاطعیت به چشم می‌خورد و هنگامی که پیشرفت را آغاز کرد خیلی زود پله‌های ترقی را پشت سرگذاشت.

    - شاید اگر خودت فوتبالیست نبودی نمی توانستی این چیزها را به این سادگی و راحتی با بازیکنانت درمیان بگذاری.

    بله، در حقیقت این تفاوتی است میان مربی که خودش فوتبال بازی کرده و کسی که بازی نکرده، مربیانی که خود فوتبالیست نبوده اند بیشتر روی تاکتیکها تأکید دارند تا تکنیک چرا که اصلاح‌کردن یا تغییر دادن یک قهرمان هیچ گاه کار آسانی نبوده است.

    - سه نکته‌ای که به عنوان نصیحت می‌توانی به یک مربی جوان بگویی چیست؟

    آنها نیاز دارند که متواضع و فروتن باشند اما در کنار آن شخصیتی قوی داشته باشند و به بازیکنان خود احترام بگذارند. یک مربی باید با بازیکنانش صحبت کند، اما با آنها دوست نزدیک نشود.

    اگر شما با بازیکنت دوست بشوی سایرین بلافاصله حسادت می‌کنند و صحبتهایی از این قبیل زده می شود که این بازیکن اگر در ترکیب تیم است فقط به علت دوستی و ارتباطش با مربی است. شما باید راهی را پیدا کنید که به موازات بازیکنان در زمین حضور داشته باشید. هیچگاه فقط روی یک سیستم پافشاری نکنید و تعصب نشان ندهید. به نظرم این بزرگترین اشتباهی است که می‌توانید انجام دهید. بسیاری فکر می‌کنند فقط یک شیوه و سیستم خوب و موفق وجود دارد، اما به نظر من اینطور نیست.

    -نظرت درباره لیگ قهرمانان اروپا در مقایسه با فصل قبل چیست؟

    به نظرم لیگ امسال خیلی جذاب تر و دیدنی تر می شد اگر تیم بزرگی مانند بایرن مونیخ هم در آن حضور داشت. بایرن می‌توانست تیم قدرتمند و موفقی در جام قهرمانان باشد. آرسنال، لیوپورل و چلسی هم تیمهای جنگنده و مبارزه طلبی هستند، تیم های ایتالیایی هم خوب بازی می‌کنند و بارسلونا از اسپانیا قدرت زیادی دارد. به نظرم قهرمان امسال از بین این چند تیم است، اگرچه غیر از بارسلونا، سایر تیمهای اسپانیایی هم بسیار رقابتی بازی می‌کنند.

    - لیگ قهرمانان اروپا یک ماراتن است و نه دوی سرعت. چگونه می‌توان شکل و قالب بازیهای گروهی را با قالب بازیهای دوره‌های حذفی مقایسه کنی؟

    در بازیهای گروهی که رفت و برگشتی هستند همه چیز منصفانه است، چرا که از آنجایی که همه تیمها فصل را همزمان آغاز نمی کنند، شما وقت این را دارید که تیم را اصلاح کنید، اما در بازیهای حذفی ما به روزهای گذشته و قبل بازمی‌گردیم و این همه چیز را کمی سخت‌تر می‌کند و بیشتر از سایر بازیها استرس زا است. البته همه بازیهای لیگ قهرمانان به همین شکل است، چرا که فشار و استرس زیادی روی تیمها و مربیان وارد می‌شود. شما مجاز نیستید حتی یک خطا بکنید و همیشه به شانس احتیاج دارید.

    - به عنوان یک مربی چطور تیم را به آمادگی می رسانی؟

    آماده‌شدن برای بازیهای گروهی همانند بازیهای حذفی است، ولی شما به ندرت تفاوتهای نامحسوس این دوگونه رقابت را متوجه می‌شوید، اما حقیقت این است که آمادگی برای حضور در بازیهای حذفی کمی فرق دارد. قوانین گلهای خارج از خانه یک فاکتور کلیدی است و چیزهایی شبیه به آن و فقط مسأله یک امتیاز یا سه امتیاز نیست و همه چیز سخت‌تر است.

تهیه و تنظیم: رضا فضائلی(مربی فوتبال)

/ 3 نظر / 63 بازدید
سید محمدرضا موسوی

سلام من می خواهم مربی فوتبال بشوم لطفا راهنمایی کنید

محمد

[تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس][تماس]

محسن

با سلام واحترام،وبلاگتو ديدم بسيار بسيارجالب بود،تبريك ميگم به خاطر وبلاگ خوب و مديريت خوب و سطح بالاي شما،حالا نوبت شماست كه وبلاگمو ببيني ونظر بدي.ممنون قديري www.footballerooz.blogfa.com در صورت تمايل به تبادل لينك با نظر اطلاع بده منو با نام **اموزش مربيگري فوتبال:بدنسازي،پرس،تاکتيک و.....**لينك كن.[گل][گل][گل][گل][گل] ………..|”"”"”"”"”"”"”"” ” “”"”"”"”|\|_ ………..|[گل][گل][گل][گل][گل]||”|”"\___ ………..|________________ _ |||_|___|) ………..!(@)’(@)”"”"**!(@ )(@)***!(@) همچنين درباره ي راه هاي افزايش بازديد وبلاگ يه نظري بده لطف بزرگي ميکني